Wzorowe - BLOG

O autorze ↓

Weekendowe Design Safari w Budapeszcie.

Szybkie spojrzenie na węgierski design, o którym tak niewiele wiemy.

Design Safari to poznawcza wycieczka w poszukiwaniu rzeczywistych przykładów ze świata designu w przestrzeni miejskiej. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte, aby podczas weekendowego wyjazdu do stolicy obcego kraju rozeznać się w lokalnym wzornictwie, czy architekturze.Kostki Rubika, wynalezionej w 1974 roku przez węgra Erno Rubika zabawki logicznej, nie trzeba nikomu przedstawiać. W samym Budapeszcie nie nadużywa się wizerunku kultowej kostki. W dzielnicy Żydowskiej na szczycie jednej z kamienic jest mural upamiętniający wynalazek.

Pamiętacie królujące w polskim transporcie miejskim Ikarusy? To autobusy węgierskiej produkcji z długą historią. Po Budapeszcie można przemieszczać się trolejbusami i autobusami Ikarusa. Zarówno nowymi, jak i starszymi modelami, w których poczujecie się jak w Polsce za dawnych lat. Co ciekawe, nowa flota autobusowego transportu w Budapeszcie zaopatrzona jest w liczne pojazdy polskiej marki Solaris.

Dwie stacje nowej linia metra w Budapeszcie autorstwa węgierskiego biura Spora Architects robią ogromne wrażenie. Siatka oświetlonych betonowych belek stwarza wizerunek niezwykle nowoczesnego miejsca. Będąc na tak spektakularnej stacji metra, nie mamy wątpliwości, że jesteśmy w stolicy na Europejskim poziomie.

Na stacjach starszych linii metra nie jest już tak nowocześnie. Oświetlenie i wykończenie stylowo przypomina nam o socjalistycznej przeszłości Węgier.

Budapeszt na każdym kroku zaskakuje świetnie zaprojektowanymi szyldami, czy elementami małej architektury. Jest zdecydowanie wartościową inspiracją w dyskusji o estetyzacji polskich miast.

Tekst i zdjęcia: "Wzorowe" Alicja Wianecka
Trwa ładowanie komentarzy...